

Bert Hellinger
UrodziÅ‚ siÄ™ 16 grudnia 1925 roku w Leimen koÅ‚o Heidelbergu. StudiowaÅ‚ filozofiÄ™, teologiÄ™ i pedagogikÄ™. W 1946 r. wstÄ…piÅ‚ do katolickiego zakonu misyjnego, w którym spÄ™dziÅ‚ 25 lat, z czego 16 lat na misji w RPA u Zulusów. Å»yjÄ…c wraz z nimi, miaÅ‚ okazjÄ™ obserwować panujÄ…ce wÅ›ród nich relacje i stosunki spoÅ‚eczne przepeÅ‚nione szacunkiem i czciÄ… dla autorytetu rodziców i przodków. Tam też, jako katolicki zakonnik i dyrektor szkoÅ‚y, zetknÄ…Å‚ siÄ™ z nieznanÄ… dotÄ…d w Niemczech tzw. dynamikÄ… grupowÄ…. Kursy, w których braÅ‚ udziaÅ‚ miaÅ‚y ekumeniczny charakter, a trenerzy pochodzÄ…cy z angloamerykaÅ„skiego obszaru kulturowego przekazywali doÅ›wiadczenia ukierunkowane na praktyczne zastosowania. Zebrane podczas szkoleÅ„ doÅ›wiadczenia, oparte na zasadach szacunku dla każdego z uczestników stosowaÅ‚ Hellinger w praktyce po powrocie do Niemiec. W roku 1971 wystÄ…piÅ‚ z zakonu i poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ psychoterapii. Kolejnymi decydujÄ…cymi zdarzeniami byÅ‚ udziaÅ‚ w kursie terapii Gestalt prowadzonym przez Ruth Cohn i szkolenie w zakresie psychoanalizy w Wiedniu. Później zetknÄ…Å‚ siÄ™ z terapiÄ… krzyku, okreÅ›lanÄ… również mianem poczÄ…tkowej Arthura Janova. Przez dziewięć miesiÄ™cy uczyÅ‚ siÄ™ jej zasad u samego twórcy metody w Los Angeles a potem, wraz z żonÄ… HertÄ… w Instytucie Terapii Pierwotnej w Denver w Kolorado. NastÄ™pnym etapem byÅ‚o powoÅ‚anie do życia prywatnej praktyki, gdzie wraz z żonÄ… pracowaÅ‚ metodÄ… Janova.
W tym samym czasie Hellinger odbyÅ‚ także kurs Gestalt z Hiparion Petzold, podczas którego zetknÄ…Å‚ siÄ™ z analizÄ… transakcyjnÄ…, której zasady stosowaÅ‚ później w swej praktyce terapeutycznej. W ramach pracy nad skryptami odkryÅ‚ jednak, że wbrew temu, co sÄ…dzili na ten temat inni terapeuci skrypty, które w sobie nosimy, nie sÄ… jedynie bezpoÅ›rednimi przekazami od innych osób. DoszedÅ‚ do wniosku, że niezależnie od tego, co zostaje nam przekazane bezpoÅ›rednio, w systemie dziaÅ‚a także wszystko to, co miaÅ‚o w nim miejsce czasem dużo wczeÅ›niej i niekoniecznie musi to być wydarzenie przeżyte przez nas osobiÅ›cie. Wtedy to Bert Hellinger uzmysÅ‚owiÅ‚ sobie znaczenie systemów wielopokoleniowych i od tej pory przeprowadzaÅ‚ już jedynie systemowÄ… analizÄ™ skryptów, aby w dalszym rozwoju swej metody traktować jÄ… jedynie jako uzupeÅ‚nienie. Dalsza droga rozwoju to praca nad terapiÄ… rodzinnÄ… Ruth Mc Clendon i Leslie Kadies i odkrycie porzÄ…dku pochodzenia, a także programowanie neurolingwistyczne i pewne elementy terapii prowokatywnej Franka Farelly`ego.
Wszystkie te nurty stanowiÅ‚y dla Berta Hellingera swoistÄ… inspiracjÄ™, ale wypracowaÅ‚ on wÅ‚asnÄ…, pod wieloma wzglÄ™dami rewolucyjnÄ… metodÄ™, zwanÄ… „terapiÄ… ustawieÅ„ rodzin”, lub „ultrakrótkÄ… terapiÄ… rodzin”. Rewolucyjna jest technika pracy stosowana przez Berta Hellingera. Polega ona niejednokrotnie na jedynie jednorazowym udziale pacjenta w terapii. Takie spotkanie odbywa siÄ™ podczas prowadzonego przez niego seminarium, w trakcie którego pracuje on z kilkunastoma czy kilkudziesiÄ™cioma osobami.
Coraz wiÄ™ksza liczba terapeutów, zarówno w Polsce jak i na caÅ‚ym Å›wiecie, stosuje metodÄ™ ustawienia rodzin bÄ…dź wykorzystuje jej elementy w pracy terapeutycznej. Coraz częściej wykorzystywane sÄ… one nie tylko w terapii indywidualnej, na przykÅ‚ad dotyczÄ…cej uzależnieÅ„, różnego rodzaju chorób, ale i wszÄ™dzie tam, gdzie rozwiÄ…zywane sÄ… konflikty w grupach spoÅ‚ecznych – przedsiÄ™biorstwach, szkoÅ‚ach czy organizacjach. Bert Hellinger prowadzi szkolenia, seminaria i warsztaty na caÅ‚ym Å›wiecie.
